Müzayedeler Devam Ediyor!

plak-nedir-plakcalar-nedir

Plak Nedir? Plak Çalar Nedir?

Tahmini Okuma Süresi: 2 Dakika

Plak, iki tarafına ses frekanslarının kaydedildiği, dairesel görünüme sahip olan 1890’larda ilk olarak ebonitten yapılarak ortaya çıkan en ilkel ses kayıt ekipmanlarındandır. 

Pikap ve Gramofon plak çalar adı olarak geçmektedir. Gramofon sadece 78’lik denilen taş plakları çalmaya yararken,  pikap daha modernize edilerek daha yeni plakları da çalabilmektedir. Plak çalar plakların üzerlerinde gözle görülemeyecek kadar küçük olan girinti ve çıkıntıları özel bir iğne ile okuyarak ses çıkmasını sağlayan müzik çalardır.

Plak Nedir?

1880’lerde ebonitten yapılmaya başlayıp 1890’larda kullanımı yaygınlaşan, üzerine ses frekanslarını görülmeyecek şekilde girinti ve çıkıntılarla işlendiği dairesel yapılı ses kayıt ekipmanıdır. 

Taş Plak Nedir?

1880’lerde ve 90’larda plakların üretilemeye başlandığı ilk halidir. Her iki yüzüne yalnızca birer şarkı kaydedilebiliyordu ve hem ağırlığıyla hem de derinden gelen sesiyle dikkat çekiyordu. 78’lik veya taş plak olarak geçen 78.26 devirlik taş plaklar, 12 inç çapıyla bir plağın standart ölçüşü olarak kabul ediliyordu. Daha sonraları 20. Yüzyılın başında plakların hammaddesi polivinilklorür olacak ve 170 derecede ısıtılıp kalıplara dökülerek yapılmaya başlanacaktı.

33’lük Plak Nedir? LP Plak Nedir?

78.26 devirlik plaklara hem en fazla 4 dakikalık kayıtların yapılabilmesi hem de 20. Yüzyıla kadar müzik teknolojilerinin gelişmiş olması bu sektörü yeni arayışlara yönlendirdi. Bu çalışmalar sonucunda Amerikalı Columbia şirketi tarafından 33 1/3 devirli, 12 inç çapında olan, bir yüzünde genelde 4 – 9 şarkı barındırmasından dolayı “longplay” veya “uzunçalar” olarak adlandırılan 33’lük plak piyasaya sürüldü. LP plak olarak da geçen yeni üretilmiş 33’lük plaklar özel bir plastik reçineden yapılmaktaydı ve bu plastik reçine seste “noise” diye tabir edilen gürültüyü taş plaklara göre daha çok önleyerek daha kaliteli bir dinleti sunulmasını sağladı. 

45’lik Plak Nedir?

Victor isimli bir şirket 1949 yılında 33’lük plakların ardından 45devirli 7inç çapında 45’lik plaklar iki tarafında birer parça bulunduran plaklar olmasına rağmen EP ve Mini LP olarak iki türe ayrılırlar. 

EP Nedir?

İçinde ikiden fazla şarkı olmasına rağmen 45 devirde çalışan 45’lik plaklara EP adı verilmiştir.

Mini LP Nedir?

İçinde ikiden fazla şarkı olup 45’lik plakların 33 devirde çalışan şekillerine Mini LP denmektedir.

Plak Çalar Nedir? Plak Çalar ve Gramofon Farkı Nedir?

Plak çalar veya diğer adıyla pikap (pickup – record player) plakların üzerlerinde gözle görülmeyecek şekilde işlenmiş girinti çıkıntılarının oluşturduğu ses frekanslarını okuyup sese dönüştürmeye yarayan müzik çalarlara verilen addır. 

Plak çalar bütün türlere verilen isimken gramofon yalnızca 78’lik yani taş plakları okuyabilen müzik çalara verilen isimdir. 

Plak Çalar Türleri Nelerdir? 

Temelde gramofon ve pikap olmak üzere iki farklı plak çalar türü vardır. Gramofon yalnızca taş plak olan 78 devirli plakları çalabilirken pikaplar ise özelliklerine göre değişkenlik gösterebilse de 33’lük, 45’lik ve 78’lik de dahil olmak üzere bütün plak çeşitlerini çalabilmektedir. 

Pikapın Parçaları Nelerdir?

Pikapın parçaları şunlardır:

 • Gövde (Body)
 • Şasi 
 • Kol 
 • Tabla (Plağın yerleştirildiği yer)
 • Motor
 • MM (Moving Magnet) İğne
 • MC (Moving Coil) İğne

Plak Nereden Satın Alınır?

Plak şu işletmelerden satın alınabilir:

 • Sahaflar
 • Kitapçılar
 • Müzik Mağazaları 
 • Koleksiyonerler
 • Müzayedeler 

Plak Müzayedesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Sınırlı sayıda basılmış, az bulunan, imzalı veya orijinal plakların satışı lotlar halinde veya tekli halde müzayede yapılarak yapılır.

İçerik Detayları

Müzayedeler Devam Ediyor!