Müzayedeler Devam Ediyor!

mezat-nedir

Mezat Ne Demek? Mezat Nedir?

Tahmini Okuma Süresi: 3 Dakika

Açık artırma yoluyla yapılan satışlara mezat adı verilir. Müzayede, mezat veya açık artırma bir malın, en fazla fiyatı teklif eden kişiye satılmasıdır.

Mezat Ne Demek? Müzayede ile Farkı Nedir?

Mezat ve müzayede kelime anlamı olarak aynı anlama gelir ancak müzayede daha çok nümizmatik, sanat eserleri gibi ürünler için kullanılır.

Açık Artırma ve Mezat Farkı Nedir?

Açık artırma ve mezat kelime anlamı olarak aynı anlama gelir ancak açık artırma daha çok el konulan veya haczedilen ürünler ve arabalar için kullanılır.

Açık Eksiltme (Dutch Auction) Nedir?

Açık eksiltme (Dutch auction) bir ürünün bir fiyattan satışa koyulması ve fiyatın, ürün bir alıcı bulana kadar, mezatçı tarafından düşürülmesidir.

Hangi Ürünler İçin Mezat Yapılır?

Her ürün açık artırma ile satılabilse de açık artırma yoluyla satışı popüler olan bazı ürünler şunlardır:

 • Tespih
 • Antika
 • Kitap
 • Efemera
 • Kıymetli kağıtlar
 • Resim, heykel gibi sanat eserleri
 • İmzalı ürünler
 • El işi, biricik ürünler
 • Eski paralar (nümizmatik)

Tespih Mezatı Ne Demektir?

Tespih mezatı kehribar, taş, ağaç gibi tespih türlerinin açık artırma yoluyla satılmasıdır. Tespih türleri hakkında daha fazla bilgiye “Tespih Nedir, Tespih Türleri Nelerdir?” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Antika Mezatı Nedir?

Antika mezatı, tarihi eser veya nostaljik obje olarak tanımlanabilen ürünlerin mezat veya müzayede yoluyla satılmasıdır. Antika mezatlarında eksper değerlendirmesi büyük önem taşır. Antika mezatları hakkında daha fazla bilgiye “Antika Nedir, Antika Eşyalar Nelerdir?” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Efemera Nedir? Efemera Mezatı Nasıl Yapılır?

Efemera, günlük kullanılan küçük eşyalar ve belgelerdir. Efemera, Antik Yunancadaki “Ephemeron” kelimesinden gelir ve “bir günlük ömrü olan mayıs böceği” demektir. En bilinen efemera ürünleri otobüs ve sinema biletleri, karneler ve diplomalar, kartvizitler, mektuplar, çikolata ve sakız kapları, ambalajlar ve notlardır. Efemera koleksiyonerlerine “efemerist” denir.

Efemera ürünler genelde küçük parçalar olduğu için efemera mezatları genellikle lotlar halinde toplu olarak yapılır.

Kitap Mezatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kitap mezatları, genellikle basımı durmuş ve ender bulunan kitaplar ile el yazması ve tarihi eser niteliği olan kitapların satışa sunulduğu açık artırma türüdür. Kitap mezatları lotlar halinde veya tek tek yapılabilir.

Plak – Plak Çalar – Gramafon Mezatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Plak, plak çalar ve gramafon mezatları genellikle ürünün türüne bağlı olarak değişken şekillerde yapılır. Plak türleri, plak çalar ve gramafon çeşitleri hakkında daha detaylı bilgiye “Plak Nedir?” içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Eski Para (Nümizmatik) Mezatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Eski para mezatı, çeşitli ülkelerden ve tarihlerden eski paraların veya eski para koleksiyonların açık artırma yoluyla satıldığı satışlardır. Eski para mezatları tek tek veya lotlar halinde yapılabilir.

Mezat Terimleri Nelerdir?

Mezat (müzayede), kendine ait jargonu ve terimleri olan bir kültürdür. Bazı mezat terimleri şunlardır:

 • Mezatçı
 • Pey
 • Başlangıç bedeli
 • Hemen al fiyatı
 • Lot

Mezatçı Ne Demek?

Mezatçı veya müzayedeci, açık artırmayı düzenleyen, başlatan ve yöneten kişidir. Mezata çıkan ürünlerin tanıtımından, katılımcıların tekliflerinin ilan edilmesinden ve mezatın sonlandırılmasından mezatçı sorumludur.

Pey ve Peyler Ne Demektir?

Pey, bir açık artırmada kullanıcıların yapabileceği minimum artırma bedelidir. Örneğin peyin 100 Türk lirası olarak belirlendiği bir mezatta kullanıcılar minimum 100 TL ve üzeri artırma yapabilir.

Başlangıç Bedeli Nedir?

Başlangıç bedeli (açılış fiyatı), mezata çıkan bir ürün için kullanıcıların pey verebileceği en düşük miktar anlamına gelir. Örneğin, başlangıç bedeli 500 TL, pey bedeli ise 100 TL olduğu bir ürün için verilebilecek en düşük ilk teklif 600 TL’dir.

Hemen Al Fiyatı Nedir?

“Hemen al” fiyatı, mezata çıkan bir ürün için belirlenen açık artırmayı beklemeksizin ürünü almaya yarayan fiyattır. Hemen al fiyatı devreye girdiğinde mezat önemini yitirir ve ürün satılmış olur.

Lot Ne Demektir?

Lot, birbiriyle alakalı küçük ürünlerin tek bir set halinde mezata çıkmasıdır. Örneğin eski paralar, efemeralar, kitaplar, kartpostallar, pullar genellikle lotlar halinde satışa çıkar.

Mezat Müzayede Tarihi Nasıldır?

Mezat, tarihin en eski satış metotlarından biridir. Antik Yunan’dan beri mezat ve müzayedeler çeşitli ziynet eşyalarının, temel gıda ürünlerinin, binek hayvanların, kölelerin, savaş esirlerinin ve daha birçok ürünün satıldığı etkinliklerdir. Geçmişte ve günümüzde mezatlar, sadece bir satış yolu olmanın dışında, bir sosyalleşme ve hobi etkinliği olmuştur.

Dünyada Mezat Müzayede Tarihi Nasıldır?

Tarihte taşınır ve taşınmaz malların ve kölelerin satışı için müzayede metodu sıkça tercih edilmiştir. Antik Yunan’da köle satışı için müzayedelerin yapıldığı bilinir. Orta Çağ Avrupası’nda, serfliğin kaldırılması sonrasında köle satışları için müzayede yapılması tekrar canlanmıştır. Amerika Kıtası’nda da Afrika’dan getirilen kölelerin müzayede ile satılması popüler bir yöntemdir.

İngiltere dünya tarihinde müzayedeciliğin en önemli merkezlerinden biri olmuştur. 3. Arthur döneminde İngiltere’de yapılan müzayedelerde bir mum yakılır ve mum söndüğünde son teklifin sahibi olan kişi müzayedeyi kazanırdı.

Türkiye’de Mezat Müzayede Tarihi Nasıldır?

Osmanlı’da ve Türkiye’de mezat ve müzayedeler her zaman ilgi çeken satış etkinlikleri olmuştur. Osmanlı döneminde mezatlar, bedestenlerde yapılıyordu. Fatih’in emriyle İstanbul’da inşa edilen 3 bedestende 1461 yılı itibariyle mezat ve müzayedeler yapılmaya başlandı. Bu bedestenlerden biri, genellikle sandal türünde kumaşların müzayedesi yapıldığı için “sandal bedesteni” adıyla anılıyordu. Değeri yüksek mallar ise perşembe günleri “huzur münadileri” adı verilen özel bir müzayede ekibi tarafından mezata sunulurdu.

Mezat Evi Nedir? Müzayede Evi Nedir?

Mezat ve müzayede evleri haftanın belirli günlerinde mezat toplanmalarının yapıldığı ve çeşitli ürünlerin mezata sunulduğu işletmelerdir. Türkiye tarihinde İstanbul’un Balat semti, mezat ve müzayede evlerine sahiplik yapmasıyla bilinir.

Müzayede evleri hakkında daha fazla bilgiye “Müzayede Evi Nedir?” yazısından ulaşabilirsiniz.

Online Mezat Nedir?

Online mezat, geleneksel mezat yöntemlerinden farklı olarak çevrimiçi ortamlar üzerinden yapılan mezatlardır. Geleneksel mezatlarda satışa sürülen tüm ürünler online mezatlarda da satışa sunulabilir.

İçerik Detayları

Müzayedeler Devam Ediyor!